OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

O kastrácií

 

KASTRÁCIE PSOV - mýty, fakty a realita !
 
autor - OZ Psia duša
 
Ďalšie vyhodené šteňatá pri ceste. V igelitke. V krabici na poli. Zomierajúce vo vreci v potoku. Psy priviazané o strom. Bez majiteľa. Bezprízorní duchovia na uliciach. Špinaví, smradľaví, sami. S prosiacim pohľadom plným strachu. My ľudia sme to spôsobili. Pes len o vlások unikol na rušnej ceste. Uteká za háravou fenou, ktorú cíti z vedľajšej dediny. Budú ďalšie šteňatá. NECHCENÉ! Iný pes to nezvládol a jeho vnútornosti farbia cestu. Fena práve vrhla šteňatá. V opustenej fabrike, v zime, na betóne. Sama. Vychudnutá, nechcená.
Toto je momentálna situácia. Toto všetko sa stalo len dnes na našom malom Slovensku. Ešte nie je večer...
Musíme to zmeniť. My ľudia. Nemôžeme ich nechať takto trpieť, týrať, prežívať. Nechať zomierať bolestivou smrťou pri cestách, v mrazoch, od hladu. Opustených. My ľudia to musíme zmeniť. Útulky volajú o pomoc. Psy volajú o pomoc. Pomôcť môžeme len my. Ľudia.
Psy sa často sami „venčia“. Niéééé ... pes samec nepríde domov tehotný. Za jednu takúto prechádzku však môže narobiť aj 30 šteniat. NECHCENÝCH! Pritom sa vôbec nemusí stretnúť s túlavou fenkou. Môže to byť práve tá Vaša. Dobre zabezpečená, práve hárajúca fenka v koterci. Aby neušla. Avšak pes, ktorého volajú prirodzené pudy nemá s kotercom problém. Majiteľ psa si povie „no a čo“. Jedného dňa sa však Váš miláčik nevráti zo samovenčenia a v tom lepšom prípade nájdete jeho telo rozporcované na ceste, v tom horšom sa nedozviete ako skončil a kde dlhé dni umieral. To je len niekoľko z mnohých situácií, ako dochádza k vzrastajúcemu množeniu psov, k dopravným nehodám. Aj takto môže dopadnúť Váš miláčik. Za toto všetko môže nezodpovednosť majiteľov. Preto má kastrácia/sterilizácia najväčší význam v tomto boji.
 
Ak nemáte psíka čistokrvného s papiermi a teda nie je dôvod, aby v záujme rasy plodil potomstvo, dajte ho kastrovať! Poraďte sa o tom so skúseným veterinárom. Nie je pravda, že fenka musí aspoň raz v živote vrhnúť šteniatka. Nemusí. Navyše pokiaľ dáte svoju fenku včas kastrovať, zamedzíte vzniku rakoviny mliečnych žliaz a maternice. Obe tieto choroby môžu viesť k bolestivej smrti Vašej fenky, pretože ich nezistíte včas! A v útulkoch je toľko krásnych šteniat, ktoré nikto nechce. Nebuďte príčinou ich zvyšujúceho sa počtu. Nekastrovaný pes uteká, je dominantný, často aj k vlastnému majiteľovi. Aj u psov, rovnako ako u feniek, sa vyskytujú problémy s rakovinou (tu však varlat). Psy trpia často na zväčšenú prostatu, ktorá je pre nich veľmi bolestivá a vy o tom ani nemusíte vedieť! Kastrácia je riešením.
 
Mnoho ľudí sa domnieva, že kastrácia nesie so sebou veľa rizík:
1/ je nehumánna a zbytočná – nie je nehumánne a zbytočné to množstvo týraných psov na reťaziach, tlačiacich sa v kotercoch útulkov, mrznúcich pod mostom chrániac mŕtve práve narodené šteňatá...
2/ psy po nej priberú – je to len dôsledok nesprávnej výživy (prekrmovanie dobrotami od stola), či zníženej aktivity. Zníženej aktivite treba prispôsobiť aj kŕmnu dávku. Kto príliš veľa je, priberie, na tom sa bohužiaľ nedá nič zmeniť.
3/ pes zmení svoje správanie (prestane strážiť, poľovať, ohlúpne, ...) – kastrácia nijako neovplyvní výkon psa, ani jeho mentálne schopnosti. Na druhej strane háravá sučka pod vplyvom hormónov prestáva strážiť, na poľovačku nemôže, na žiadny šport nemôže.
 
Aj keď je kastrácia dôležité rozhodnutie, ako pre majiteľa, tak pre psa, v každom prípade apelujem na zdravý rozum a zodpovednosť majiteľov. Dnes už veterinári robia tieto zákroky pravidelne a nejde o žiadny náročný zákrok. V prípade kastrácie psa samca, ešte jednoduchší.
Informujte sa u svojho veterinára, alebo si nechajte odporučiť skúseného veterinára, ktorý tento zákrok vykonáva často. Uľahčíte život sebe, aj fenke, či psovi. Nikdy nebudete riešiť dilemu, čo so šteniatkami, starostlivosť o gravidnú fenu, pôrod, či veterinárny zákrok po nehode Vášho zatúlaného psa. Tieto náklady ďaleko prevyšujú náklady na kastráciu. Nebudete sa musieť zakrádať von s háravou fenou o polnoci, keď sa už žiaden pes nevenčí. Namiesto toho vás prepadnú zo traja psí tuláci, ktorých sa nezbavíte. Vy ste nervózny, fenka je nervózna. Psy utekajú a nevedia nájsť cestu domov, či skončia pod kolesami auta.
Fenka, aj pes, bude mať oveľa viac voľnosti, nemusíte ich obmedzovať vodítkom. V niektorých mestách je možné 50 % zníženie dane za psa, v prípade kastrovaného psa.
A verte, že kastrácia je ten lepší spôsob – neskoré diagnostikovanie rakoviny pohlavných orgánov, či prostaty, umelé prerušovanie gravidity, injekcie proti háraniu a podobne, sú oveľa nešetrnejším spôsobom, poškodzujúcim zdravie feny, v niektorých prípadoch končiacich smrťou Vášho psíka.
O koľko opustených a nechcených psíkov menej by mohlo byť, keby sme my ľudia boli zodpovednejší. Navštívte Vášho veterinára a poraďte sa s ním o kastrácii Vášho psa. Nielen pre jeho prospech, ale aj kvôli istote, že ďalšie nechcené šteňatá nepribudnú k tisícom tých, ktoré živoria na reťaziach, sú dokopané, dokaličené deťmi(!), k tým ktoré končia u našich rómskych spoluobčanov, pomaly zomierajúc, či ako mäso v guláši.
Pomôžme my všetci znížiť nežiadúcu reprodukciu psov na Slovensku tým, že sa rozhodneme pre sterilizáciu práve toho nášho psa, fenky. Útulky na Slovensku sú preplnené a psíkov neustále pribúda, jediná reálna šanca ako postupne znižovať ich počet je kastrácia.